GYF’lere talep yüzde 127 arttı

Yatırım fonu yönetim şirketi Re-Pie Portföy’den yapılan açıklamada, 2019’da 6 milyar lira seviyesinde olan toplam GYF büyüklüğünün, bugün 83 milyar lirayı geçtiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sadece geçen yıldan bu yana fon büyüklüğü yüzde 127 arttı. Bu yıl da büyümeye devam etmesi beklenen GYF’ler katılımcılarına sunduğu güçlü fırsat ve avantajlarla öne çıkıyor. Re-Pie Portföy, kurduğu 28 GYF ile bu alanda en fazla fon ihraç etmiş portföy yönetim şirketi. 2024 yılı mart ayı itibarıyla bu fonların toplam büyüklüğü 16,29 milyar liraya ulaşırken, pazar payı yaklaşık yüzde 20.”

Re-Pie Portföy’ün Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Emre Çamlıbel, şunları söyledi: “Gayrimenkul yatırım fonları sayesinde yatırımcılar bireysel ya da kurumsal olarak bir gayrimenkulü almak yerine kolektif bir yatırım enstrümanı olan bir fondan pay alarak, o fonun yatırım yaptığı çeşitli gayrimenkullere iştirak etmiş oluyor. Yatırımcılar, bu sayede kiracıyla, emlak vergisiyle uğraşmıyor. GYF’lerle birlikte gayrimenkul yatırımlarını menkul kıymetleştirerek tabana yayıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir